رشد و تقویت مهارت های حرکتی ظریف
مارس 30, 2017
چند روش مناسب برای رفتار با کودکان بیش فعال
مارس 30, 2017

استرس و راه مقابله با آن

استرس دارای نشانه هایی است که به صور مختلف ذهنی، فیزیکی و ظاهری بروز می­کنند و شامل خستگی، کاهش یا افزایش اشتها، سردرد، گریه، خواب­ آلودگی ، خوابیدن بیش از حد ، روی آوردن به الکل یا سایر داروهای انرژی زا یا رفتارهای مشابه است. همچنین احساس ناامیدی، هراس یا بی­ علاقگی نیز می­تواند با استرس ایجاد شود.بسیاری از تنش و استرس های زندگی های شخصی ناشی از سخت گیری های بی مورد و عدم انعطاف است. با وجودیکه به نظر می ‌رسد بعضی گونه‌ های شخصیتی در معرض آسیب ‌پذیری بیشتری قرار دارند اما همه ی انسان‌ ها از هر دسته و گروهی درگیر آن هستند.
پدیده شهرنشینی و صنعتی‌ شدن و رشد جوامع نیز به افزایش استرس ‌ها دامن زده است. بیشتر شخصیت ‌‌های مستعد استرس، افرادی هستند که اضطرار زمانی دارند، همواره نگران گذشت زمان هستند، بی ‌قرارند، ایستادن در صف انتظار و توقف در راهبندان، آن ها را رنج می ‌دهد، اهل رقابت هستند و مرتب خودشان را با دیگران مقایسه می ‌کنند، خود را یک سر و گردن بالاتر از بقیه می ‌دانند، به همه چیز اعتراض دارند و پرخاشگر و تهاجمی هستند. کمال ‌طلبی و مسوولیت ‌پذیری بیش از اندازه از ویژگی ‌های این افراد است.
در مورد تفاوت جنسیتی نیز به نظر می ‌رسد زنان و مردان نسبت به محرک ‌های تنش‌ زای یکسان، واکنش ‌های متفاوتی نشان می ‌دهند. احتمالا ازآنجایی که از لحاظ اجتماعی و تربیتی، مردان اجازه و فرصت بیشتری دارند تا خشم خود را آشکارا در جمع نشان دهند. طبق ‌آمار، میزان افسردگی و اختلال اضطرابی در زنان، تقریبا ۲ برابر مردان گزارش می ‌شود.استرس کم و کنترل شده مفید است .بطوریکه موجب افزایش گلوکز رسیده به مغز شده و این کار باعث افزایش انرژی نورون­ها درنتیجه حافظهء بهینه می­ گردد. اما اگر استرس طولانی باشد، می­تواند مانع از رسیدن گلوکز به مغز شده و اثری مخرب روی حافظه داشته­ باشد..

راههای کنترل و کاهش استرس

 1. تا حد امکان خود را از موقعیت استرس ­زا دور کنید.
 2. ببررسی کنید آیا واقعاً چیزی وجود دارد که بتوانید تغییرش دهید یا کنترلش کنید.
 3. به میزان کافی بخوابید:کم خوابی یا بی­خوابی بر میزان استرس می­ افزاید.
 4. راههای تمدد اعصاب را بیاموزید. ارتباط با خدا ، مدیتیشن و تمارین نفس کشیدن می­توانند در کنترل استرس بسیار مفید باشند. بکوشید تا ذهن خود را از افکار مخرب و اضطراب­آور دور کنید.
 5. پس از کار روزانه ورزش کنید. ورزش هایی را انتخاب کنید که مورد علاقه شما هستند و به شما آرامش می بخشند.
 6. روزانه به مدت ۳۰-۲۰ دقیقه و ۳ بار در هفته به صورت منظم ورزش کنید. با فعالیت فیزیکی نظیر پیاده روی، تنیس یا حتی باغبانی تدریجاً استرس را از بین ببرید.
 7. تا حد ممکن در زمان استرس از داروهای آرام بخش استفاده نکنید.
 8. مهارت های مدیریت زمان را فرا بگیرید. اهداف خود را زمان بندی کنید و همواره اهداف واقعی انتخاب کنید نه غیر واقعی.
 9. از انوع میوه های تازه و آب میوه ها به عنوان طعم دهنده های شیرین استفاده کنید.
 10. جوشانده های گیاهی برای تسکین اعصاب مناسب هستند؛ می توانید آنها را با یک قاشق غذاخوری عسل میل کنید.(مانند گل گاو زبان)
 11. مصرف غذهای حاوی تریپتوفان مانند مغزهای گیاهی(پسته، بادام، فندق و…) ، موز و غلات کامل، دستگاه عصبی را تسکین می دهند.
 12. از میان وعده های کم انرژی مانند هویج، کرفس، ذرت بو داده ی بدون روغن، و کیک های برنجی با شکر کم استفاده کنید.
 13. مصرف مقدار کمی پروتئین در طول روز مانند پنیر، تخم مرغ، مرغ و گوشت در شرایط استرس خستگی شما را رفع می کند. اگر جزء افرادی هستید که خیلی زیاد دچار استرس می شوید ، همیشه مقداری از مواد حاوی پروتئین آماده را همراه داشته باشید.
 14. از افت قند خون جلوگیری کنید و وعده های منظم، کوچک و سالم بخورید.
 15. وعده های غذایی را حذف نکنید.
 16. غلات کامل و موادغذایی حاوی فیبر، چرخه ایجاد گرسنگی را به تعویق می اندازند. انواع میوه، سبزی، ماست کم چرب و پنیر نیز همین کار را انجام می دهند.
 17. از انواع غذاهای بدون چربی یا کم چربی استفاده کنید.
 18. بی­ احساسی و پوست کلفتی را در خود ایجاد کنید . کنترل استرس نهایتاً چنین است: “من خودم را ناراحت می­کنم.”